Jdi na obsah Jdi na menu
 


MAREMMANSKO-ABRUZZSKÝ PASTEVECKÝ PES


Země původu: Itálie
Původní využití: Hlídání stáda


VNĚJŠÍ ZNAKY

Tělo: Maremmansko-abruzzský pes je velký, robustně stavěný. Trup má o trochu delší než vyšší. Kohoutek je trochu výše nad linií hřbetu a široká svalnatá záď se mírně svažuje.Nízko nasazený ocas směřuje v klidu dolů. Břicho je mírně vtaženo. Široká hruď sahá až k loketním kloubbům. Rovné končetiny mají masivní kosti. Tlapky jsou velké, tzv. kočičí. Zadní tlapky jsou oválnější. Robustní krk nemá kožní laloky.

Hlava: Hlava je těžká a dlouhá, tlama je kratší než lebka. Čelní stop není příliš vyjádřený. Lebka, mezi ušima značně široká, plynule přechází v tlamu. Hřbet nosu je rovný. Malé svěšené uši ve tvaru písmene V se napůl vztyčí, je-li pes ve střehu. Oči jsou mandlového tavru. Plemeno má úplný chrup s nůžkovým skusem.

Kohoutková výška: Psi dosahují výšky v kohoutku 65-73 cm, feny mají předepsanou výšku 60-68 cm.

Hmotnost: Plemeno váží od 40 do 45 kg.

Srst: Hojná dlouhá a přiléhavá srst je na omak poměrně tvrdá. Psi mají bohatý límec. Na obličeji a uších je srst krátká, stejně jako na předních stranách končetin

VLASTNOSTI:

Povaha: Tito ješte velmi původní psi jsou přátelští a věrní, mají střízlivé vystupování a jsou tvrdí sami k sobě. Jsou odvážní, důstojní, inteligentní a vyrovnaní. Štekají zřídkakdy. Jsou přírulní, nikdy se však nevnucují, v mnoha situacích se rozhodují značně samostatně. Jsou velmi dobrými hlídači a střezí "svou" rodinu a její majetek proti nazvaným hostům velmi přesvědčivě.

Společenská charakteristika: Maremmansko-abruzzský pastevecký pes zpravidla dobře vychází s ostatními psy a domácími zvířaty. Vůči dětem je většinou trpělivý a tolerantní. K neznámým lidem se chová rezervovaně. Nežadoucím osobám nedá šanci vkročit na tsřežené území.

SOUŽITÍ:

Péče: Srst tohoto plemene vyžaduje pravidelně, velmi důkladné kartáčování a česání. Především v období línání je nutno srst denně kartáčovat, aby se množství vypadaných chlupů, které pes po sobě zanechá, zredukovalo na únosné minimum.

Výchova: Tento pes není z těch, kteří by otrocky poslouchali vaše příkazy, zvláště když mu není jasná jejich užitečnost. To však neznamená, že se nedá vycvičit. Je dostatečně inteligentní na to, aby věděl, co po něm chcete. Výchovu založte na vzájemném respektu; pes citlivě reaguje na tón, jakým s ním mluvíme, vyžaduje klidně, avšak důsledné vedení

Pohyb: Pro svůj duševní i fyzický potřebuje prostor. Tohoto psa neuspokojí malá procházka třikrát denně. Ideální je, má-li k dispozici rozlehlý, oplocený pozemek. JAké je zrovna počasí, jej příliš nezajímá. Dáte-li tomuto psu možnost pravidelně pobývat ve vaší společnosti, lze jej vychovat i venku, i když kotec, jakkoliv velký, není proto toto plemeno vhodným příbytkem. Odedávna jsou tito psi zvyklí, že mají k dispozici velká území a nají-li k tomu možnost, pak se z vlastní iniciativity vydají na hodinku na procházku.

Možnost využití: maremmansko-abruzzský pastevecký pes patří v dnešní době k oblíbeným hlídacím a společenským psům. Vzhledem k jeho poněkud svéhlavé povaze nejsou psí sporty pro něj to pravé.